कञ्चनपुरको कृष्णपुरले किसानलाई २ हजार बढी लिचीका बिरुवा वितरण

अत्तरिया- कञ्चनपुरको कृष्णपुर नगरपालिकाले ५० प्रतिशत अनुदानमा सिडलेस लिचीका २ हजार ४ सय बिरुवा वितरणको गरेको छ । मौरी विकास पकेट क्षेत्रका किसानलाई विशेष प्राथमिकतामा राखेर बिरुवा वितरण गरेको हो ।

नगरपालिकाको कृषि विकास शाखाले चालु आर्थिक वर्षको वार्षिक स्वीकृत बर्खे फलफूलका बिरुवा वितरण कार्यक्रम अन्तर्गत लिचीका बिरुवा वितरण गरेको जनाएको छ । बजारमा लिचीका प्रति बिरुवाको मूल्य २ सय बढी रहेकामा ७५ मा बिरुवा खरिद गरी किसानलाई सोको आधा मूल्यमा उपलब्ध गराइएको नगरपालिकाको कृषि विकास शाखाका प्रमुख लाल बहादुर धामीले जानकारी दिए ।

‘बिरुवा वितरणका लागि पहिलो प्राथमिकतामा कृष्णपुर–१ दोमिल्ला, कुमगडा, वडा नम्बर २ को खल्लागोठ, वडा नम्बर ४ को किंचाई, बैलकुण्डी र मालुवेलाका मौरीपालनमा लागेका किसानलाई राखेका छौँ, उनले भने । ‘त्यसपछि अन्य फलफूलखेती गर्न इच्छुक किसानलाई उपलब्ध गराएका छौँ ।’

लिचीका फूलबाट मौरीले राम्रो मह संकलन गर्ने भएकाले मौरी पकेट क्षेत्रका किसानको आय आर्जनमा वृद्धि गर्ने उद्देश्यले पहिलो प्राथमिकतामा राखी बिरुवा वितरण गरिएको शाखा प्रमुख धामीले बताए ।

मौरी पकेट क्षेत्र बाहिरका फलफूलखेती गर्ने किसानलाई माग र आवश्यकताका आधारमा बिरुवा उपलब्ध गराइएको उनको भनाइ छ । एक लाख बजेटमा शाखाले लिचीका बिरुवा खरिद गरेको हो । ‘खरिद गरिएका बिरुवा पचास प्रतिशत अनुदानमा २ वटाका दरले १ हजार २ सय किसानलाई वितरण गरिएको छ, शाखा प्रमुख धामीले भने ।

उनका अनुसार बाह्य क्षेत्रबाट आयात हुने फलफूललाई विस्थापन गरी स्थानीय उत्पादनमा आत्मनिर्भर बनाउने उद्देश्यले नगरपालिकाले प्रत्येक वर्ष किसानलाई फलफूलका बिरुवा वितरण गर्दै आएको छ ।

Loading...