Division ban Pahalmanpur

भूकम्पको त्रासमा बझाङवासी : ७६ निजी घरमा पूर्ण क्षति, बझाङमा मात्र ६४ घर ध्वस्त

Sostya office Dadeldhura
Purbadhar dadeldhura

बझाङ- बझाङ भूकम्पले सुदूरपश्चिम प्रदेशमा ७६ निजी घर पूर्ण रूपमा क्षतिग्रस्त भएका छन् । राष्ट्रिय विपत् जोखिम न्यूनीकरण तथा व्यवस्थापन प्राधिकरणले संकलन गरेको प्रारम्भिक विवरणअनुसार ६.३ म्याग्निच्युड र त्यसपछिका भूकम्पले बझाङमा ६४, बाजुरामा नौ, बैतडीमा दुई र अछाममा एक निजी घर पूर्ण रूपमा क्षतिग्रस्त भएका हुन्  ।

Malpot office dadeldhura

भूकम्पले सात पहाडी जिल्लाका तीन सय दुई घरमा आंशिक क्षति पुगेको छ । जसमध्ये सबैभन्दा धेरै बझाङमा दुई सय ७७ घर छन् । प्राधिकरणका प्रवक्ता ध्रुवबहादुर खड्का अनुसार निजी घरबाहेक सातवटा विद्यालय भवन, एउटा स्वास्थ्य चौकी र २५ वटा सरकारी भवनमा पनि आंशिक क्षति पुगेको छ ।

भूकम्पका कारण तीन सय ७८ घरपरिवारका एक हजार नौ सय जनसंख्या घरबाहिर पुगेका छन् । भूकम्पपीडितलाई बस्न तीन सय ७८ सेल्टर बनाइएको छ, जसमध्ये सबैभन्दा बढी बझाङमा तीन सय ४१ छन् । भूकम्पमा परी एक महिलाको ज्यान गएको छ भने २७ जना घाइते भएका छन् ।

भूकम्पपीडितलाई अस्थायी आवासका लागि राहत बाँड्न तत्काल दुई करोड चाहिने भएको छ । विपत्बाट घर गुमाएकालाई अस्थायी आवासका लागि प्रतिपरिवार ५० हजार दिने व्यवस्था छ । त्यसबाहेक बझाङ भूकम्पबाट प्रभावित भएकालाई पाँच हजार ३७ टेन्ट, २० हजार एक सय ८५ ब्ल्यांकेट र पाँच हजार ३७ टेन्ट आवश्यक पर्ने आकलन प्राधिकरणले गरेको छ ।

Dadeldhura Aspatal & Ban
Jalsorat division office dadeldhura
Loading...