Division ban Pahalmanpur

राना समुदायको पृथक होली

Sostya office Dadeldhura
Purbadhar dadeldhura

कञ्चनपुर- अन्य समुदायले भन्दा राना समुदायले होलीपर्व पृथक तरिकाले मनाउने गरेका छन् । झण्डै ३८ दिन सम्म मनाइने राना समुदायको होली माघ पूर्णीमा देखि सुरु हुन्छ । रानाथारू समुदायमा २ चरणमा होलीपर्व मनाइने गरिन्छ । पहिलो चरण अन्तर्गत माघ पूर्णीमादेखि फागुन पूर्णीमा सम्म जिउँदो होली मनाइन्छ ।

त्यसपछिका आठ दिनको समय मृत्त होली मनाउने प्रचलन रहेको रानासमुदायका अगुवा बताउँछन् । ‘मृत्त होली अन्य समुदायको होली सकिए पछि सुरु हुन्छ’, भीमदत्त नगरपालिका-१९ का साहेब रानाले भने, ‘माघ पूर्णीमा देखि फागु पूर्णीमा सम्म जिउँदो होली मनाउँछौँ’, उनले फागु पूर्णीमा पछि रानाथारू समुदायमा बल्ल रौनक छाउने बताए ।

‘गाउँभरिका महिला पुरुष, वृद्ध देखि बालक सम्म सबै जना होलीमा रमाउँछन’, रानाले भने, ‘होली खेलेकै घरमा खाना खाने र रात भरि होली खेलेर रमाइलो गर्ने चलन छ ।’ राना समुदायका जानकारका अनुसार हिरण्यकश्यपले विष्णु भगवानका भक्त आफ्नो छोरा प्रह्लादलाई अग्निमा नजल्ने वरदान पाएकी आफ्नी बहिनी होलिकासँग आफ्नो काखमा राखेर जलाउने भनी आदेश दिएका थिए । प्रह्लादले पनि आफ्नो बुवाको कुरा नकाटी फुपू होलिकाको काखमा बसे । जब होलिकालाई आगो लगाइयो, त्यस समय होलिका जलेर खरानी भइन् भने प्रह्लादलाई अग्निले केही गर्न सकेन भन्ने किंवदन्ती छ । त्यस दिन देखि असत्य माथि सत्यको विजय भएको भनेर होलीपर्व राना समुदायले मनाउँछन् ।

होलीको सुरुको दिन होलीको प्रतीक स्थापना गर्ने दिन हो । ‘माघ महिनाको पूणर्िमाको दिन दाजुभाइ गुइँठा, काठदाउरा, तोरीको सुकेको डाँठ एकै ठाउँमा थुपार्छन’, भीमदत्त-१९ का मालती रानाले भने, ‘गाउँको चाकर अर्थात चौकीदारले घर-घरबाट ल्याएको पूजा सामग्री सहित होलीको प्रतीक पुत्ला स्थापना गर्छन ।’

Malpot office jogbudha

उनका अनुसार यसरी होली राख्ने परम्परागत चलनलाई राना समुदायमा ‘होरी धरन’ भनिन्छ । यसको उद्देश्य होलीलाई मथुराबाट आफ्नो गाउँ सम्म बोलाउने वा निमन्त्रणा गर्ने हो भन्ने जनविश्वास रहेको उनले बताए । यसरी होलीको प्रतीक स्थापना गर्ने क्रममा र गरिसकेपछि उपस्थित सबै मिलेर ढोल बजाउने तथा परम्परागत परिहनमा गीत गाउँदै नाच्ने प्रचलन रहिआएको छ ।

फागु पूर्णीमाको दिन बिहान सबै सरसफाइ गरी मीठा-मीठा खानेकुरा पकाइ खाने परम्परा रहेको राना बताउछन । सोही दिन अपराह्न करिब तीन-चार बजे गाउँका सबै दाजुभाइ दिदीबहिनी आ-आफ्नै परम्परागत पहिरनमा सजिएर होलीको पुत्ला दहन गरिएको ठाउँमा गई चामल, गहुँ वा जौँ चढाउँदै जलेको गुइँठा लगायत अन्य काठ दाउराको खरानीको टीका लगाउने चलन रहेको स्थानीय मधोवर राना बताउछन् ।

‘यो दिन वर्षभरिका दुःखकष्टलाई बिर्सने, छिमेकमा हुने आपसी मतभेद, लडाइँ, झगडा एवं हरेक प्रकारका बेमेल त्यागेर ‘राम राम’ भन्दै भेटघाट गर्ने दिन हो’, रानाले भने, ‘होलीको टीका लगाउनुपूर्व आगो निभाउन र त्यसपछि टीका लगाउनका लागि खेलिने होलीमा गाइने गीतको छुट्टा-छुट्टै भाका हुन्छ ।’

होलीकै अवसर पारी सामाजिक सद्भाव एवं आपसी सम्बन्ध बलियो बनाउन पालैपालो छर-छिमेकमा समेत निम्ता गरी भोज खुवाउने परम्परा चलिआएको उनको भनाइ छ । ‘कहीँ कहीँ राना सामूहिकरूपमा घरघरमा गई गीत गाउँदै होरी नाच गरी दक्षिणा (फगोहा) माग्ने चलन पनि छ’, उनले भने, ‘होलीको गीतमार्फत मथुराबाट होली मगाउने प्रचलन रहेको छ, परम्परागतरुपमा मनाइँदै आएको होली एक महिना आठ दिनसम्म खेलिन्छ ।’

परम्परा अनुसार एक रातमा एक घरमा मात्रै होली खेल्ने गरिन्छ । जुन घरमा खेल्यो त्यही घरमा खाना खाने र रातभर होली खेल्ने प्रचलन छ । पूर्णीमाको दिन होली दहनपछि आठ दिन मृत्त होली मनाउने चलन छ । होली दहन गरेको ठाउँमा चामल चढाएर सु-स्वास्थ्य र लामो आयुका लागि आशीर्वाद माग्ने चलन रहेको स्थानीय बताउँछन् । महिलाहरूले घगरिया, अङिया, फतुइ (सिक्काको माला) र पुरुषले घगिया पहाना, तुल फेरा (परम्परागत पहिरन) लगाएर रातभरि होली खेल्ने प्रचलन रहे पनि पछिल्लो समय डिस्को डिजेमा मात्रै सीमित हुने र होली खेल्ने समय पनि छोटिँदै गएको प्रति पाका पुस्ताले चिन्ता व्यक्त गरेका छन् ।

Dadeldhura Aspatal & Ban
Jalsorat division office dadeldhura
Loading...